Mówią o nas

Charytatywne granie z Wodeckim

Przemiany na szlaku piastowskim 24.05.2012r

To może być niezwykle wydarzenie. Dokładnie 26 maja bowiem na terenie Fundacji Patria w Imiołkach, której celem jest pomoc niepełnosprawnym i często samotnym dzieciom, w dosłownie „jeszcze ciepłym”, bo świeżo wybudowanym amfiteatrze odbędzie się koncert charytatywny „U źródeł” pod hasłem „Połączmy się sercem, dajmy dzieciom nadzieję”.

Siłą imprezy, która przypadnie w Dzień Matki na pewno więc będę artyści, którzy specjalnie dla najmłodszych wystąpią za darmo, a lokalną publiczność ucieszą swoją obecnością. Na scenie zatem już od popołudnia (g. 17) będzie można oglądać: grupę The Medley, BeeZee, Magnus, Marka Gordziela, Big George, Beatę Noszczyńską, Aresa Chadzinikolau, Ewę Michorowską oraz zespół baletowy Incanto.

Ponadto muzykom będzie towarzyszyć Orkiestra Adama Bardabusza oraz didżej Tomeq, a gwiazdą wieczoru będzie Zbigniew Wodecki, autor między innymi niezapomnianej „Pszczółki Mai” czy przeboju „Chałupy welcome to”.

Oprócz tego nie zabraknie też towarzyszących imprezie pokazów i atrakcji, w tym bezpłatnych porad lekarskich, których będzie można zasięgnąć już od g. 14.

Warto dodać, że cały czas miłe widziani są wolontariusze, którzy chwieliby poświęcić swój czas i pomóc w sprawach technicznych przy organizacji imprezy.

Chętni mogą zgłaszać się pisząc maila na adres: biuro@patria-opp.pl.

(kk)

PATRIA buduje amfiteatr

Przemiany na Szlaku Piastowskim, 11.05.2012r

Fundacja PATRIA w Skrzetuszewie, która za zadanie stawia sobie pomoc niepełnosprawnym, szczególnie porzuconym i niechcianym dzieciom – buduje nad jeziorem Lednickim amfiteatr na 8 tysięcy osób! Ta niezwykła inwestycja stała się możliwa dzięki wsparciu firmy TORPOL, która stworzy obiekt będący przyjazny także dla osób niepełnosprawnych. Całe przedsięwzięcie pozwoli oczywiście na organizację kulturalno – integracyjnych imprez dla podopiecznych i gości. Pierwsze tego typu wydarzenie, czyli koncert „U Źródeł” odbędzie się już 26 maja, a wystąpią charytatywnie tacy goście jak m.in.: Zbigniew Wodecki, Ares Chadzinikolau, BeeZee, The Medley, Marek Gordziel, Magnus, Beata Noszczyńska. Poza tym prezes Michał Wojtczak apeluje do ludzi dobrej woli o wsparcie inicjatywy nie tylko sercem lecz również finansowo lub swoim talentem.

 

W Imiołkach rośnie amfiteatr

 Głos Wielkopolski, 4.05.2012r

GMINA KISZKOWO Fundacja PATRIA z Imiołek przygotowuje się do koncertu dla dzieci, który odbędzie się 26 maja. Nad jeziorem Lednica powstaje właśnie amfiteatr, gdzie znajdzie się 600 miejsc siedzących i 200 dla wózków inwalidzkich. Obiekt będzie wyposażony w stosowne platformy dla wózków i poręcze. W koncercie pod hasłem „Połączmy się sercem, dajmy dzieciom nadzieję” wezmą udział: Zbigniew Wodecki, The Medley, BeeZee, Magnus, Marek Gordziel, Big George, Beata Noszczyńska, Ares Chadzinikolau, Ewa Michrowska oraz grupa baletowa Incanto. Muzykom towarzyszyć będzie Orkiestra Adama Bardabusza oraz Dj Tomeq. Michał Wojtczak, prezes Fundacji PATRIA, zapewnia, że to jeszcze nie koniec atrakcji, trwają rozmowy z kolejnymi muzykami zaproszonymi do udziału w przedsięwzięciu. Wszyscy artyści wystąpią charytatywnie. Cały czas trwa również rozbudowa ośrodka w Skrzetuszewie, gdzie odbywają się turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych. W tym roku przewidziane są trzy turnusy, z których pierwszy rozpocznie się 2 lipca, a ostatni zakończy 27 sierpnia.

Wielkopolanie oddają 1 procent podatku

Głos Wielkopolski 19.04.2012r

11 dni – tylko tyle zostało do rozliczenia z fiskusem. W tym również do przekazania 1 procentu podatku na organizacje pożytku publicznego. W ubiegłym roku zrobiło to 10 mln Polaków, czyli o półtora miliona więcej niż w 2010 roku. Wielkopolska znalazła się na czwartym miejscu pod względem wysokości przekazanych kwot. Łącznie mieszkańcy regionu oddali potrzebującym 35 mln zł. W tym roku znów może paść rekord.

Na co idą te pieniądze? O przekazanie 1 proc. podatku zabiega ponad 7 tys. organizacji z całego kraju. Najwięcej jest takich, które pomagają niepełnosprawnym i chorym. Wśród nich jest m.in. jedna z największych w Wielkopolsce organizacji – Fundacja Patria. Choć powstała pod koniec 2003 r. w Poznaniu, to o jej rozkwicie można mówić od 2007 r., gdy przeniosła się do Skrzetuszewa (pow. gnieźnieński). Zajmuje się między innymi pomocą niepełnosprawnym z domów dziecka i rodzin zastępczych.

-Zaczynaliśmy od małej stajni i dwóch koni – opowiada Michał Wojtczak, prezes Fundacji Patria, który założył ją po tym, gdy sam musiał przejść kilkuletnią rehabilitację po rozległym wylewie.

-Jednego dostaliśmy w prezencie, drugiego kupiliśmy. Później, dzięki własnemu wkładowi i pomocy darczyńców, zaczęliśmy rozbudowę fundacji.

Dziś tuż obok Skrzetuszewa – w Imiołkach – trwa budowa nowoczesnego ośrodka rehabilitacyjnego. Na olbrzymim terenie zielonym, tuż przy brzegu jeziora Lednica, stoi już stajnia z krytą i odkrytą ujeżdżalnią. Mieszka w niej dziewięć koni, które pracują z dziećmi. Tygodniowo w zajęciach bierze udział setka chorych maluchów. Uczą się reagować na zachowania zwierząt, korygują wady postawy, doskonalą koordynację, regulują napięcie mięśniowe. Na zajęcia przyjeżdżają z domów dziecka z całej Polski.

Poza hipoterapią, biorą także udział w ćwiczeniach ruchowych oraz zajęciach z logopedą. Na razie w małym budynku rehabilitacyjnym. Docelowo – w liczącym dwa tysiące metrów kwadratowych ośrodku z basenem, salą gimnastyczną, zapleczem medycznym. Fundacja w przyszłym roku chce rozpocząć wykańczanie budynku. Ale potrzebuje na to około 2,5 miliona zł.

Poza budynkiem ośrodka, nad brzegiem jeziora, stoi też mały domek mieszkalny. Brakuje jeszcze siedmiu. Docelowo mają w nich zamieszkać uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych. Takie wakacje Patria organizuje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – wykluczonych z powodu niepełnosprawności. Ci drudzy uczą się dostosowanego do ich możliwości zawodu, np. tkactwa, garncarstwa. Ale za jakiś czas będą też mogli zaprawiać konfitury. W Imiołkach zasadzono już bowiem 500 drzew owocowych. Dzięki temu rozpocznie się też aromaterapia.

Prezes Patrii podkreśla, że fundacja nie rozwinęłaby się bez pomocy sponsorów. Z kolei jeden procent z podatku pomaga w bieżącym utrzymaniu.

- Chcemy stworzyć kompleks rehabilitacyjny z prawdziwego zdarzenia – deklaruje Wojtczak. – Warto, bo niemal codziennie widzimy efekty naszej pracy. Przykład? 16-letni, niemówiący od urodzenia chłopiec z rodziny zastępczej po roku hipoterapii powiedział swoje pierwsze dwa słowa – „panie Michale”. Dla takich chwil żyjemy i działamy.

Paulina Jęczmionka

 

Bądź wrażliwy – przyjdź na koncert

Głos Wielkopolski 2.12.2011r.

Fundacja PATRIA, BCC Loża Wielkopolska oraz Sollus Sp. z o.o. zapraszają na koncert charytatywny „Wielkopolska Wrażliwa”. W poniedziałek 5 grudnia, o godz. 19, w Auli UAM w Poznaniu Wystąpią Katarzyna Hołysz (sopran), Mousa Duke N’Kuna (tenor), Marek M. Gasztecki (bas), oraz Orkiestra Collegium F pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego. Koncert poprowadzą Ewa Siwicka i Tadeusz Zwiefka.

- Dochód ze sprzedaży biletów zasili konto naszej fundacji, która pomaga osobom niepełnosprawnym, przede wszystkim dzieciom i młodzieży, w rehabilitacji, nie tylko od strony fizycznej, ale także wspomagając ich psychiczą odnowę i społeczną integrację – mów Michał Wojtczak, prezes Fundacji PATRIA.

Fundacja od kilku lat, sukcesywnie, buduje Centrum Rehabilitacji w Iniołkach nad jeziorem Lednica. Przebywają tam przede wszystkim dzieci z porażeniem mózgowym i innymi trwałymi uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. PATRIA umożliwia im m.in. nieodpłatne uczestnictwo w zajęciach hipoterapeutycznych i logopedycznych. Organizatorzy tegorocznej edycji imprezy liczą, że uzyskany z niej dochód pozwoli na realizację następnego etapu tworzenia Centrum – budowę kolejnego domu dla dzieci z ośrodka.

Zorganizowanie koncertu było możliwe dzięki dofinansowaniu z samorządu województwa wielkopolskiego. Ceny biletów cegiełek to: 120, 100, 70 zł. Dostępne są w CIM-e, pod numerem telefonu 61 851 96 45 i w Agencji Sollus – tel. 667 155 310.

Milena Kochanowska

 

Wigilia z VIP-ami

Zapis programu telewizyjnego ze spotkania wigilijnego w TVP Poznań, którego gośćmi byli:  o. Jan Góra OP,  Eugeniusz Grzeszczak – wicemarszałek Sejmu RP, Jan Grabkowski, starosta poznański, Michał Wojtczak – prezes Fundacji PATRIA oraz wokalistka i piosenkarka Halina Benedyk, gospodarzem programu – Lena Bretes-Dorożała, dyrektor TVP Poznań.